Google Mart 2024 Güncellemesi: Manuel İşlemler Üzerine 6 Öngörü

Abone Ol

google-news

Google’ın Mart 2024 çekirdek güncellemesi, arama sonuçlarından düşük kaliteli siteleri hızla kaldırmakta. Bu güncelleme tarafından etkilenen sitelerin hacmi, Panda ve Penguen güncellemelerinden bu yana görülmemiş tarihi seviyelere ulaşabileceğini gösteren anekdotal kanıtlar bulunuyor.

Mart 2024 Güncellemesi Büyük Bir Değişiklik Niteliği Taşıyor

Her Google güncellemesinde bulundum ve Mart 2024 Çekirdek Algoritma Güncellemesi’nin etkilerinin yaygınlık bakımından Florida, Panda ve Penguen güncellemeleriyle aynı düzeyde olduğunu düşünüyorum. Yılların deneyimine sahip kıdemli pazarlamacılarla yaptığım görüşmelerde, bu güncellemenin büyükler arasında olduğu konusunda hemfikiriz.
Tıpkı Medic güncellemesinin algoritmadaki bir değişiklik olduğu gibi, şu anda yaşananlar tek bir büyük değişiklikten daha fazlası. Sitelerin nasıl sıralandığı konusunda derinlemesine bir değişim yaşanıyor. Bu nedenle, bu güncellemenin kapsamını anlamak için cezalandırılanların ne olduğunu incelemek faydalı olabilir.

Önceki Güncellemelerden Kurtulan Siteler Bu Güncellemeden Kaçamadı

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar, Google’ın bütün web sitelerini arama sonuçlarından ve dizinden kaldırdığını gösteriyor. Bazı raporlar, geçmişteki Google güncellemeleri boyunca SERP’lerde direngen bir şekilde yer alan düşük kaliteli sitelerin kaldırılmasını kutlayan gözlemcilerden geliyor.

Diğer paylaşımlar, sitelerinin neden tamamen ortadan kaybolduğuna dair kafası karışmış yayıncılar tarafından yapılıyor.

Özel Affiliate SEO Mastermind grubunda yapılan bir paylaşım, tüm ağının çöktüğünü dile getiriyor.

O paylaşımın ana detayları, etkilenen sekiz sitenin son iki yılda oluşturulduğunu ve her birinin farklı bir niş konu hakkında olduğunu belirtiyor. Paylaşımın yazarı, içeriğin sadece az bir AI yardımıyla manuel olarak oluşturulduğunu iddia ediyor. Tüm web siteleri sıfır trafik izlenimi gösteriyor.

Belki de bu kişinin sitelerinin neden etkilendiğine dair bir ipucu, sitelerin hepsinin farklı konularda olması olabilir; bu durum, sitelerin yazarının Google’ın aradığı derin niş uzmanlığına sahip olmadığını gösteriyor olabilir.

Bu Facebook gönderisini yapan kişi, gelecekteki çabalarını YouTube’a odaklayacağını belirtti.

MarketMuse AI Content Planning’in Jeff Coyle’ı, Google’ın arama algoritmalarının etkinliğinin bir barometresi olarak takip ettiği bir grup sitenin sonunda Google’ın arama motoru sonuç sayfalarından (SERP’ler) tamamen kaldırıldığını tweetledi.

Jeff şunları tweetledi:

“12-18 aydır var olan ve etrafta dolaşan bir dizi korkunç spam sitesi havuzunu kontrol ediyordum. Birçoğu tamamen indekslenmiş, diğerleri ise filtre=0’da gizlenmiş veya doğrudan SERP’nin altında (gerçekten en altta, bulunan son URL’ler gibi) toplanmış.”

@barelypurple, Jeff’in tweetine şu şekilde yanıt verdi:

“Birçoğu yıkılan saf çöp var, bu harika ama ana endişem, sadece büyük sitelerin daha da fazla çeki kazanacağını göreceğimiz.”

Cezalar Hızla Uygulanıyor

Cezalar Hızla Uygulanıyor
Cezalar Hızla Uygulanıyor

Bu güncellemenin ilginç bir özelliği, sitelerin manuel işlemler almasıyla ne kadar hızlı bir şekilde cezalandırıldığıdır.
@ratneshkumar684, şunları tweetledi:

“Bu sefer spam güncellemesini uygulamak için @googlesearchc çok hızlı görünüyor. Bir arkadaşımın sitesi bugün sabah tamamen indekslenmedi. Şimdi hepsi bu manuel cezadan etkileniyor.”

Ekran Görüntüsü: Manuel İşlem Bildirimi

Lily Ray, bir gecede on tane sitenin yok olduğunu tweetledi:

Gael Breton, şu an AI spam sitelerinin tamamen indekslenmediğini tweetledi.

“Heyecan verici olacak.”

@PureAffiliate, Google’ın arama sonuçlarından tamamen silinen bir “bağlantı kurma ajansı” hakkında bir tweet attı.

Manuel İşlemler Hakkında İstikrarsız İletişim

Jeannie Hill (@essentialskill), Google’dan gelen manuel işlemlerle ilgili tutarsız mesajlar aldıklarını bildiren işletmeler hakkında bir yazı paylaştı; bazıları bunun hakkında bir e-posta aldıklarını, diğerlerinin ise Google Arama Konsolu’nda manuel işlemi fark ettiklerini belirtiyor. İlginç olan, bir durumun Google’ın arama konsolu üzerinden bir mesaj almadan önce trafiğin azaldığını görmesidir.
Ollie Ryman @ollie_ryman, “kötüye kullanım deneyimleri” ile ilgili manuel işlemler hakkında, manuel işlemlerin Google Arama Konsolu’nda görünmediği ve tek bildirimin e-posta yoluyla yapıldığı konusunda tweet attı.

Ollie şunları tweetledi:

@tonythill, manuel işlem hakkında herkese sorduğunda, kimse e-posta bildirimi almadığını bildirdi.

Küçük AI İçerik Siteleri Manuel İşlem Alabilir

Twitter’daki biri, Google’ın kısa sürede yayınlanan büyük miktarda içeriği algılayarak AI tarafından üretilen içeriği tespit edebildiğini öne sürdü.
Yayınlama hızının bir spam sitesini tanımak için kolay bir işaret olabileceği gözlemi doğru. Ancak, genel gözlem, bu tweet’in aldığı yanıtla Google’ın AI tarafından üretilen içeriği yakalama yeteneğini küçümser.

Yukarıdaki tweet’e yanıt olarak @PeteReynolds_ küçük bir siteden bahsetti ve bu sitenin herhangi bir şey için rekabet etmediğini ve temelde etrafta oturduğunu ve AI tarafından üretilen içerik içerdiğini söyledi. Bu önemsiz gibi görünen site, bir manuel işlem aldı.

Pete şunları tweetledi:

Başka bir şeyi göz önünde bulundurmanız gereken, istatistiksel analizin yalnızca bir veri noktasına dayanmadığını (örneğin içerik yayınlama hızı gibi) unutmamalısınız. İstatistiksel analizin doğruluğu, birden fazla veri noktasıyla artar ve bu, arama motorlarında istatistiksel analizin özelliği olmuştur neredeyse yirmi yıldır.

Eski Siteler Manuel İşlem Alıyor

u güncellemenin başka bir yönü, daha önce manuel işlem almamış olan eski siteleri etkilemesidir.
@simransingh931, şunları tweetledi:

“Kendi sitemizden biri bile manuel ceza aldı. 2013’te başlattım, yeni bir alan adı, iyi sıralandı ve yıllar boyunca iyi trafik aldı. Bugün bunun için manuel bir ceza aldım. Hiç spam yok, güvenilir yazarlar tarafından yazılan makaleler, her şey ekran görüntülerinden içeriğe kadar kendi ürünümüz.”

Bu güncellemenin manuel işlemlerle rapor edilen genişliği ve kapsamı, Google’ın sıralama sistemlerinde ve algoritmalarında büyük bir değişiklik olduğunu doğrulamaktadır.

Florida, Panda ve Penguen güncellemeleri, zamanlarının ortak SEO taktiklerinin zayıf noktalarını ortaya çıkaran yeni teknolojileri tanıttı. Arama pazarlamacıları, ileriye yönelik en iyi yolun ne olduğunu belirlemek için arama stratejilerini yeniden ayarladıkları bir döneme cevap verdiler.

Bu güncelleme bir ay boyunca tamamlanacak. Benim düşünceme göre, cezalandırılan sitelerin desenlerini anlamak için manuel işlem alan siteleri tanımak faydalı olabilir. Ancak, her zamanki gibi, en belirgin sorunun her zaman en ciddi sorun olmadığını unutmayın.

Yazıyı Paylaş:

Digitaleksper.com | Sizleri dijital dünyada zirveye taşınmayı misyon benimsemiştir. Web site tasarımı, seo optimizasyonu, dijital pazarlama alanlarında sizlere yardımcı olur. Blog yazılarımız güncel bilgilerden oluşmaktadır ve sizlere yardımcı olması amaçlanmaktadır. Bizleri takibe alabilir, kurumsal işlemleriniz için iletişime geçebilirsiniz.

Digitaleksper.com “dijital asistanınız” sloganıyla faaliyet göstermeye başlamıştır. Dijital kimlik oluşturma, web ve sosyal medya yönetim desteği ile danışanlarını zirveye ulaştırmayı görev benimsemiştir.

Digital Eksper

Araçlar

İletişim

Whatsapp: 0551 002 95 29
Caferağa Mahallesi, Moda Cad. No:2 Çakıroğlu İş Hanı Kadıköy / İstanbul